Wędrowniczki 5 KDW

KADRAPwd. Kornelia S. wędr. Aquila - drużynowa
Dh. Urszula D. Asio - przyboczna

DRUŻYNA
Trop. Zosia M. Remiz
Trop. Martyna M. Corvus
Str. Trop. Aleksandra W. Calidris
Str. Trop. Olga J. Plegadis
Str. Trop. Apolonia K. Erithacus
Str. Trop. Kaja B. Merops
Och. Joanna P. Nucifraga
Dh. Maja Ś. Cyanocitta 
Sam. Natalia B.

Historia drużyny

2009W styczniu jako jedna z drużyn szczepu 5 Krakowskich Drużyn Harcerskich Wichry powstaje 5 Krakowska Drużyna Wędrowniczek Virga, założona przez druhnę Agnieszkę Musiałowicz. Pierwszą akcją, w której biorą udział tylko trzy wędrowniczki, jest wędrowny obóz zimowy na Słowacji zorganizowany wspólnie z bratnią 5 Krakowską Drużyną Wędrowników Orkan. Już w marcu Virga włącza się w organizację Szarego Tropu, gry terenowej dla harcerek i harcerzy ze szczepu, organizowanej na cześć patrona Piątki, a w maju wyrusza na pierwszy samodzielny biwak do Alwerni. W wakacje już cztery wędrowniczki biorą udział w obozie zagranicznym organizowanym przez skautów z Czech.Nowy rok harcerski Virga rozpoczyna od nawiązania współpracy z krakowskim gimnazjum nr 16, biorąc udział w rajdzie geograficznym PTSM w Lanckoronie, a także z fortem 44 Tonie, gdzie spotkaniem wigilijnym kończy pierwszy rok istnienia.

2010W ramach tegorocznego zimowiska Virga odwiedza szczep w Krużlowej Wyżnej. Nieco później, w maju, pod Turbaczem odbywa się pierwsze obrzędowe przyjęcie do drużyny. Od tej pory każda wędrowniczka przyjęta do Virgi wyszywa pod prawym pagonem swojego ptasiego patrona. W wakacje odbywają się dwa udane wyjazdy - biwak we Wrocławiu, połączony z odwiedzinami na obozie szczepu nad jeziorem Stepieńskim oraz wędrowny obóz letni na trasie Bratysława-Wiedeń-Budapeszt, organizowany wspólnie z wędrownikami z Orkanu.Kolejny rok harcerski rozpoczyna się organizacją gry miejskiej dla uczniów krakowskich szkół z okazji Dnia Pamięci Ofiar Gestapo, przy współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Nieco później Virga po raz drugi wyrusza na rajd geograficzny, na którym drużynowa przyjmuje oświadczyny.

2011Na początku roku drużyna wyrusza na zimowisko Wichrów w Krużlowej Wyżnej. W marcu bierze udział w harcach ćwików i samarytanek na pustyni Błędowskiej, znanych też pod nazwą Sirocco. Tego roku odbywa się także wędrowniczy Szary Trop, opierający się na zwiedzaniu podziemi Krakowa. W maju drużynowa 5 KDW, Agnieszka Musiałowicz, mianowana zostaje przewodniczką. Jeszcze przed wakacjami odbywają się dwa bardzo udane biwaki - w Rożnowie i Wiśle. Kolejne wędrowniczki przyjęte zostają do drużyny, zdobywane są kolejne naramienniki. Zostaje również złożone pierwsze w drużynie przyrzeczenie harcerskie. W wakacje odbywa się akcja letnia Yugo, organizowana wspólnie z 5 KDW Orkan i kadrą 44 KGZ Rycerze Camelot. Trasa obozu obejmuje Węgry, Chorwację i Włochy.Rok harcerski 2011/2012 rozpoczyna się udziałem drużyny w obchodach 100-lecia Piątki Krakowskiej. Do dotychczasowego składu dołączają kolejne osoby, w tym kadra 5 KGZ Słoneczna Gromada.

2012W ferie odbywa się akcja zimowa Virgi oraz wędrowniczek z 68 KDW Czerwone Berety, połączona z zimowiskiem szczepu w Mucharzu i obejmująca wędrówkę po Beskidzie Makowskim. Niedługo po powrocie w Krakowie odbywa się bal wędrowników. Następnie wiosną Virga podejmuje współpracę z Harcerskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a także współorganizuje festiwal upamiętniający zmarłą instruktorkę Piątki, Ewę Bąkowską. Rok harcerski kończy się bardzo udaną akcją letnią w Beskidzie Niskim, zorganizowaną razem z wędrowniczkami z 15 PgDW Przedświt. Co więcej, za pracę w roku 2011/2012 Virga zostaje sklasyfikowana jako drużyna pomarańczowego płomienia. Jesienią część wędrowniczek 5 KDW decyduje się na udział w projekcie Pod Innym Kątem, obejmującym szkolenia w zakresie planowania, realizacji i finansowania projektów. Powstaje projekt Wisłą!, który stanowi pomysł na przyszłoroczny obóz w formie spływu kajakowego po najdłuższej polskiej rzece. Virga bierze także udział w rajdzie Więź Pokoleń, zorganizowanym we współpracy z krakowskimi Szarymi Szeregami, a także w biwaku andrzejkowym wędrowników w Niepołomicach.

2013Tegoroczna akcja zimowa, po raz pierwszy zorganizowana samodzielnie, obejmuje Mucharz, Kierlikówkę i Kamionną. W styczniu ruszają przygotowania do Memoriału im. Ewy Bąkowskiej, który odbywa się w kwietniu z dużo większym rozmachem, niż rok wcześniej - konkurs piosenki wygrywają wędrowniczki z Virgi. Drużyna podejmuje służbę w jednym z krakowskich fortów o nazwie Winnica. W maju odbywa się krótki biwak drużyny w Kryspinowie. Nieco później dwie z naszych wędrowniczek - Iga Niemiec i Basia Sabal - zostają mianowane przewodniczkami. Drużyna bierze także czynny udział w kolejnej już edycji rajdu Sirocco. Wakacje spędzamy w dużej mierze poza granicami Polski - najpierw reprezentacja hufca wędrowniczek wyrusza w podróż do Holandii, na Eurojam, a niedługo później Virga wraz z Przedświtem i komendą hufca bierze udział w akcji letniej na terenie Suwalszczyzny i Litwy. W kolejnym półroczu pojawiają się w Virdze nowe wędrowniczki, w związku z czym utworzony zostaje patrol młodszoharcerski Velum. Wędrowniczki pojawiają się w filmie poświęconym Szarym Szeregom pt. "Szara służba", który emituje TVP Historia. Ponadto odbywa się zimowy biwak w Tatrach, podczas którego drużyna odwiedza Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Kontynuowana jest służba w Winnicy, gdzie m.in. ma miejsce wigilia wędrowników.

2014Rok rozpoczyna się ciekawą formą współpracy z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie - wraz z harcerzami z Hufca Wędrowników Kraków I drużyna bierze udział w malownaniu muralu poświęconego pamięci Cichociemnych, który od tej pory zdobi okolice Dworca Głównego. Virga współpracuje także m.in. z pionem zuchowym szczepu Wichry. W lutym nieliczna reprezentacja drużyny wyrusza na zimowisko w kierunku Słowacji i Węgier - jak dawniej towarzyszą im wędrownicy z 5 KDW Orkan. Po powrocie odbywa się bal wędrowników, memoriał (organizowany tym razem przez komendę szczepu), Szary Trop oraz warsztaty Akademii Wędrowniczej. Ponadto rozpoczyna się cykl cotygodniowych zbiórek na "Weselu", gdzie wędrowniczki realizują przede wszystkim zadania ze stopni. W maju Virga wyrusza na biwak w Pieniny, zdobywając Trzy Korony oraz Sokolicę. Drużyna zyskuje nowych członków, otwarte zostają kolejne próby na naramiennik. Drużyna udaje się na sesję zdjęciową, a kilka dni później wyjeżdża do Włoch na uroczystości związane z 70. rocznicą bitwy o Monte Cassino. Nieliczna reprezentacja drużyny bierze udział w akcji Sirocco. Virga uczestniczy także w Ogólnopolskich Manewrach Ratowniczych i dyskutuje o igrzyskach. Nasze druhny zdobywają coraz wyższe funkcje i odbywają dużą ilość kursów. Latem trzyosobowa reprezentacja drużyny udaje się na zlot „Jutro Powstanie”. Już w sierpniu niemal cała drużyna wyruszyła na wyprawę do Czarnogóry, gdzie zostaje przyjęta do drużyny jedna z naszych druhen.
 We wrześniu Basia Sabal obejmuje szczep. Uczestniczymy w zjeździe na Lubogoszcz, gdzie trzy druhny otrzymują naramiennik wędrowniczy, zastęp Velum zostaje rozwiązany, a Virga zyskuje nową przyboczną i nowe druhny. Odbywają się zbiórki na Weselu. Drużyna bierze udział w Harcerskim Kominku Wspomnień. Udajemy się także do Doliny Kobierzyńskiej, gdzie powstają dwa zastępy: Incus i Ventus. W październiku odbywa się Brzozowy Krzyż, na którym pięć naszych druhen zyskuje barwy szczepu. Wraz ze wzrostem ilości druhen zmieniamy miejsce zbiórek z Wesela na KSOS. Pomagamy tam w organizacji Andrzejek. Pod koniec roku odbywa się wigilia wraz z 5 KDW Orkan, a przed samym sylwestrem wraz ze szczepem wyruszamy na Bene.

2015
Nowy rok i nowe wyzwania. Drużyną pomagamy w organizacji wigilii Szarych Szeregów. W tym roku zostają rozpisane stopnie nowym wędrowniczkom. Cały czas ćwiczymy musztrę i nadal pojawiają się nowe druhny. Zimowisko odbywa się po części razem ze szczepem, ale także udajemy się na wędrówkę. Kolejna druhna dołącza do drużyny i zostaje rozpisana jej próba na naramiennik. Nieliczna reprezentacja drużyny uczestniczy w obchodach dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbywa się Memoriał im. Ewy Bąkowskiej, a następnie Virga organizuje akcję zarobkową w KSOSie. Rozpowszechniona zostaje akcja internetowa „Virga dyktuje prawa”. W międzyczasie próbujemy swoich sił w konkursie organizowanym przez Fundację Macte Animo. Powstaje już trzeci zastęp – Arcus. Kolejny bal wędrowników i wędrowniczek za nami. Zbiórka na Winnicy, propagowanie dnia Flagi oraz obchody 3 maja. Jedna z naszych wędrowniczek zalicza kurs HOPR. Odbywają się zbiórki zastępów i biwak w Gorcach, na którym drużyna zyskuje trzech nowych członków. Zostają otwarte kolejne próby na naramiennik. Po powrocie do wakacji zostają rozpisane stopnie kolejnych druhen i odbywa się wiele komisji stopni. Pod koniec lipca udajemy się w Bieszczady. Na obozie trzy druhny zostają przyjęte do Bractawa Sztandarowego. W lipcu jedna z naszych druhen kończy kurs metodyki harcerek. 
We wrześniu na nowo powstją trzy zastępy Ventus, Fractus i Imber. W tym miesiącu na Lubogoszczy dwie nasze druhny uzyskały stopień samarytanki starszej i złożyły przyrzeczenie. Niedługo po nich kolejna wędrowniczka uzyskała stopień wędrowniczki. Koelny już raz uczestniczymy w Harcerskim Kominku Wspomnień. Od października Co piatek odwiedzamy panią Marysię, u której pełnimy służbę. Podczas piątkowych zbiórek poznajemy techniki pisania, musztrę czy grę w siatkówkę. Elegancka kolacja z orkanem, uczestnictwo w pogrzebie druha Ryszarda Wcisło, czy Brzozowy krzyż, to jedna z wielu październikowych akcji. W listopadzie zyskujemy miano drużyny czerwonego płomienia. Wciąż szkolimy się na manewrach. Wspólna Wigilia na forcie Barycz, pięknie podsumowała rok naszej pracy.

2016 
Nowy rok otwiera bal wędrowników i wędrowniczek. Dwie nasze wędrowniczki zostaja sanitariuszkami w HOPR-ze. Pierwszy raz pomagamy w akcji Orszak Trzech Króli. Kolejny raz pomagamy w Wigili Szarych Szeregów. Tym razem także pojawiamy się na akcji Noc Styczniowa. Wciąż odbywaja się komisje stopni. W lutym nasza wędrowniczka dzielnie przechodzi selekcje do Orkanu. Pomagamy w przygotowaniach do nadania Orderu Uśmiechu kpt.hm. Władysławowi Zawiślakowi i uczestniczymy w całej uroczytsości. Nasza druzyna uzyskuje honorową odznakę dla przyjaciół szczepu Huragan i wznawiamy akcję "Virga dyktuje prawa".. Odbywa się Memoriał im. Ewy Bąkowskiej. Dla odmiany organizujemy drużyną zbiórkę wielkanocną. W tym roku 6 naszych druhen podchodzi do egzaminów gimnazjalnych, a zastępowe w maju piszą matury, dlatego będzie to ciężki okres dla zbiórek. W maju kolejny raz bierzemy udział   w konkursie organizowanym przez Fundację Macte Animo. Czym bliżej lata, tym częściej obcujemy z naturą na zbiórkach. Odwiedzamy Luboń Wielki, a w ramach biwaku z zz-tem 11 PgDH "Ignis", Turbacz. Rok harcerski kończym wyjazdem do Hiszpani i dwoma nowymi druhnami w Virdze.
Z początkiem roku we wrześniu ogranizujemy grę na Lubogoszcz. Zbiórka z organizacji, zaciąg, kominek wspomnień czy wypad na fort Bodzów to tylko niektóre z naszych zbiórek. W tym roku także obchodzimy 105-lecie naszego szczepu. Standardowo pomagamy w akcji znicz. Odwiedzamy także Ostrzeszów i Wrocła oraz Bene. Zaczynamy także współpracę z 5 KDH "Błyskawica". Ostatnia tegoroczna zbiórka, na której zostały rozwiązane zastępy zamyka nasz rok harcerski. Na reszcie mamy nową przyboczną. Część drużyny udaje się na Bene.

2017
Jedna z naszych wędrowniczek kończy kurs metodyki wędrowniczek. Odwiedzamy szczep na zimowisku oraz same wędrójemy zimą po Pieninach. Po powrocie szkolimy nasze umiejętności tanczene i wybieramy się na Bal Wędrowników i Wędrowniczek Dbamy o naukę pierwszej pomocy. Bierzemy udział w Szarym Tropie, Capstrzyku czy zwiedzaniu Muzeum w Sukiennicach. Oczywiście wędrujemy w Beskidzie Żywieckim, gdzie jedna z naszych druhen składa przyrzeczenie. Zawitałyśmy też do chroniska PTTK na Kudłaczowej. Na forcie rajsko trzy nasze wędrowniczki zyskują patkę wędrowniczą. Poznajemy jak działa jamniczek oraz pomagamy w akcji "Bezpieczne wakacje" organizowanej przez KSOS. W tym roku naszym celem było podbicie Mazur na kajakach oraz pełnienie służby w Warszawie z okazji 73. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawkiego. Do grona drużyny dołącza nowa wędrowniczka.
Od września nasza przyboczna zostaje instruktorką, a m jak co roku bierzemy udział w Złazie na Lubogoszczy. Odbywa się kolejna Akademia Wędrowniczek, a w październiku poraz pierwszy oficjalnie z Błyskawicy przechodzi do Virgi 5 druhen. W listopadzie oficjalnie otwierane są cztery stopnie samarytanek, a Virga zostaje drużyną żółtego płomienia. Po ośmiu latach Agnieszka przekazuje drużynę w ręce Korneli. Powstaje patrol Czarne Kruki, który ma stworzyć za rok własną drużynę wędrowniczą. Wciąż szkolimy się z musztry i z pierwszej pomocy. Zorganizowana zostaje bardzo udana akcja "Virga sprzedaje ciasta", a nowe druhny dołączają w poczet drużyny. Kolejne wędrowniczki składają przyrzeczenie (Kaja i Olga) oraz naramiennik (Pola i Kamila). Ten rok kończy się wspólną wyjazdową wigilią w Marcyporębie. 

Zebrały i opracowały
Barbara Sabal, Aleksandra Pilas, Kornelia Stańkowska
Kreator www - przetestuj za darmo