Czuwaj!


Witaj na stronie 5 Krakowskiej Drużyny Wędrowniczek Virga. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności, dobrze trafiłeś/aś! Serdecznie zapraszamy do przeglądania. 

Złaz na Lubogoszczy 2014

2014-09-02 23:29:15

 

W najbliższy piątek, 5 września 2014, wybieramy się na złaz Szarych Szeregów na Lubogoszczy. Planujemy pomóc w organizacji wydarzenia, a także zorganizować zaciąg. Jest to już kolejna akcja z tej serii, w której uczestniczyć będzie nasza drużyna. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z notką biograficzną autorstwa dh. Karoliny Pławeckiej o komendancie krakowskich Szarych Szeregów, Władysławie Zawiślaku (na zdjęciu).

 

 

Kilka miesięcy temu miałam przyjemność rozmawiać z jednym z kombatantów, który również wybiera się na złaz Szarych Szeregów. Nie ukrywam, że przeprowadzenie wywiadu z druhem Władysławem Zawiślakiem było moim zadaniem na stopień. Natomiast teraz, po zebraniu pewnej ilości informacji, chciałabym trochę bardziej przybliżyć jego osobę.

 

Władysław Zawiślak urodził się 18 października 1922 roku w Krakowie jako syn Tadeusza Zawiślaka, technika drogowego oraz Anieli z domu Chowaniec. Miał pięcioro rodzeństwa. Ukończył edukację jako inżynier komunikacji z tytułem magistra ekonomii. Jego przygoda z harcerstwem zaczęła się w 1934 roku, kiedy to wstąpił do drużyny imienia Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie wówczas mieszkał.

 

Drużyna działała od 1934 przy szkole podstawowej, funkcję drużynowego pełnił Stanisław Tryba. Nie posiadała sztandaru, a jedynie proporzec. Dopiero kształtowała swoje tradycje. W trakcie wojny działała konspiracyjnie w ramach Szarych Szeregów aż do 1945 roku, a następnie prowadziła działalność antykomunistyczną pod kryptonimem Polska Straż Przednia do 1949 roku. W 1950 roku zawiesiła działanie.

 

W tym czasie druh Zawiślak pełnił wiele funkcji. Od 1939 był przybocznym ze stopniem ćwika. W 1945 jako harcerz orli pełnił funkcję komendanta konspiracyjnego hufca harcerskiego pod kryptonimem Drewniaki. Czynną służbę zakończył w 2000 roku jako drużynowy Kręgu Instruktorów szczepu Huragan. Należał również do Kręgu Instruktorów Harcerskich imienia Andrzeja Małkowskiego w ramach ZHP 1918 oraz pełnił służbę podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski w 1983 i 1987 roku.

 

Pełniąc służbę harcerską dwa razy trafił do więzienia - pierwszy raz od 2 maja do 30 października 1940 i drugi w latach 1946-1949 za działalność antykomunistyczną i konspiracyjną.

 

Obecnie Władysław Zawiślak jest przewodniczącym Stowarzyszenia Szarych Szeregów oddziału Kraków oraz autorem książek Na jej zew - wspomnień ze służby w Szarych Szeregach i organizacji antykomunistycznych, Wielka próba - relacji z trzech lat więzienia oraz Nasza rzeka - wspomnień z ostatniego obozu wędrownego w 1930 roku.


Karolina Pławecka

« Powrót
Kreator www - przetestuj za darmo