Czuwaj!


Witaj na stronie 5 Krakowskiej Drużyny Wędrowniczek Virga. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności, dobrze trafiłeś/aś! Serdecznie zapraszamy do przeglądania. 

Harcerski Kominek Wspomnień

2015-10-10 22:44:06

Spotkałyśmy się o trzynastej w Muzeum Armii Krajowej, gdzie miał się odbyć kominek. Tam od razu wzięłyśmy się do działania – miałyśmy przygotować krótki występ złożony z prezentacji wierszy z okresu II wojny światowej. Padały różne propozycje uświetnienia naszego występu – od „Wiewiórki” Jasnorzewskiej po „Iliadę” – ale w końcu zdecydowałyśmy się na „Z głową na karabinie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i „Święty Boże” Kazimierza Wierzyńskiego. Zaczęłyśmy przygotowywać tekst, na kartkę przepisał nam go uczynny harcerz, i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Przy okazji podziwiałyśmy różnych dostojnych gości przez okno, jeździłyśmy przeszkloną windą piszcząc jak dzieci i integrowałyśmy się z innymi drużynami. Około godziny piętnastej zakończyłyśmy próby, aby zejść do sali, w której miał odbyć się kominek.

Na samym początku rozdane zostały odznaki pamiątkowe osobom, które brały udział w złazie Szarych Szeregów na Lubogoszczy. W przypadku naszej drużyny były to Kaja, Ula i Marysia. Po kilku piosenkach oglądnęliśmy film o historii harcerstwa. Koło wpół do piątej przyszła kolej na nasz występ. Bardzo się denerwowałyśmy, ale wszystko przebiegło po naszej myśli. Po udanej prezentacji mogłyśmy wysłuchać opowiadań kombatantów na temat harcerstwa w czasie wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i rządów komunistycznych. Było to niesamowite przeżycie – wszyscy milczeli, zasłuchani w głos druha Zawiślaka. Po skończonej gawędzie wszyscy razem zawiązaliśmy krąg i zaśpiewaliśmy pieśń „Bratnie słowo”. Kominek został zakończony.

Ten dzień na długo jeszcze zostanie w naszej pamięci.

« Powrót
Kreator www - przetestuj za darmo